پرولاپس دریچه میترال قلب

تپش قلب
می 8, 2014
چند نوع جراحی قلب و عروق وجود دارد؟
نوامبر 21, 2014

پرولاپس دریچه میترال قلب

این اختلال یک سندرم بالینی نسبتا شایع و بسیار متنوع است. علت پرولاپس در اکثر بیماران ناشناخته است اما در برخی موارد بنظر می رسد یک اختلال ژنتیکی مطرح باشد. کاهش تولید کلاژن مطرح شده و در میکروسکوپ الکترونی قطعه قطعه شدن فیبریلهای کلاژنی مشاهده شده است. پرولاپس دریچه میترال در بیماران با اختلالات ارثی بافت همبند نظیر سندرم مارفان شایع است. در پرولاپس دریچه میترال اختلالات اسکلتی سینه ای مشابه سندرم مارفان ولی نه به شدت ان ممکن است دیده شود از جمله قوس کام بلند و تغییراتی در قفسه سینه و ستون مهره ها . در اکثر بیماران مبتلا به پرولاپس دژنراسیون میگزوماتو محدود به دریچه میترال است با این حال دریچه های سه لتی و آئورت نیز ممکن است گرفتار باشند. این بیماری در زنان شایعتر است. در یک طیف وسیع سنی دیده می شود ولی در 15 تا 30 سالگی شایعتر است. در بیماران بالای 50 سال هم دیده می شود و در این گروه سنی در مردان شایعتر است و اغلب شدیدتر است و به درمان جراحی ممکن است نیازمند شوند. میزان بروز پرولاپس در بعضی خانواده ها بیشتر است و یک الگوی توارثی را مطرح می کند. شدت پرولاپس در بیماران مختلف بسیار متفاوت است. در برخی بیماران تنها یک پرولاپس خفیف وجود دارد و در برخی دیگر پرولاپس شدید همراه با نارسایی شدید دریچه میترال دیده می شود. اکثر بیماران مبتلا به پرولاپس بدون علامت هستند و در تمامی زندگی خود به همین شکل باقی می مانند. بعلت احتمال وجود دیس ریتمی های قلبی همراه با این بیماری مبتلایان ممکن است طپش قلب – سبکی سر و سنکوپ را تجربه نمایند. مرگ ناگهانی مشاهده شده ولی بسیار نادر است و اغلب در بیماران با نارسایی شدید میترال که عملکرد سیستولی بطن چپ آنها کاهش یافته است مشاهده می شود. بسیاری از بیماران دردی را در قفسه سینه ذکر می کنند. این درد در اغلب موارد در پشت جناغ احساس می شود. طول کشنده است و با فعالیت بدنی ارتباطی ندارد. در اکثر بیماران مبتلا به پرولاپس دریچه میترال نوار قلب طبیعی است. اما ممکن است تغییرات غیر اختصاصی یا انقباضات زودرس بطنی و فوق بطنی در نوار قلب دیده شود. اغلب مبتلایان به پرولاپس خفیف میترال سیر خوش خیمی دارند و جز اطمینان بخشی نیاز به درمان بیشتری ندارند. در تعدادی از بیماران این حالت ممکن است در طی سالها یا دهه ها پیشرفت نماید لذا نیاز به پیگیری دوره ای دارند. در تعدادی نیز سیر بیماری در نتیجه پاره شدن طنابهای وتری یا ابتلا به اندوکاردیت به سرعت بد تر می شود.

2 دیدگاه

  1. Mark گفت:

    Donec vestibulum justo a diam ultricies pellentesque. Quisque mattis diam vel lacus tincidunt eleme ntum. Sed vitae adipiscing turpis. Aenean ligula nibh, molestie id viverrra

  2. Sara گفت:

    Vestibulum erat wisi, condimentum sed, commodo vitae, ornare sit amet, wisi. Aenean fermentum, elit eget tincidunt condimentum, eros ipsum rutrum orci, sagittis tempus lacus enim ac dui. Donec non enim in turpis pulvinar facilisis. Ut felis. Praesent dapibus, neque id cursus faucibus, tortor neque egestas augue, eu vulputate magna eros eu erat.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *